Skąd biorą się pomysły?

Bombilla

Pomysłowe, kreatywne, świeże, oryginalne, zaskakujące i niespotykane – takie projekty chcielibyśmy widzieć, kupować dla własnej firmy i zdobywać nimi przewagę konkurencyjną. Tymczasem żyjemy i tworzymy w kulturze postmodernistycznej i informacyjnej, w której coraz większe znaczenie zdobywa gra istniejącymi już elementami kodu kulturowego, zgodnie z mentalnością, ukształtowaną przez nowoczesną technologię. Jak do głowy przychodzą pomysły w ponowoczesnym świecie?

1. Ctrl C – Ctrl V
Kopiuj/wklej – w szkole największe przestępstwo, bo połączenie bezrefleksyjnego łączenia danych z plagiatem. W naszym codziennym życiu – pewien sposób działania, który, mądrze stosowany, okazuje się przynosić zaskakujące efekty. Łączenie różnych tradycji, konwencji, gustów, interdyscyplinarne poszukiwania, niecodzienne zestawienia – to możliwości, jakie daje nowoczesna technika oraz gotowość odbiorców do podążania za nami w sam środek tygla konwencji i kultur. Pomysły pojawiają się, gdy otwieramy się na możliwość łączenia, odnajdujemy paralele i nieoczywiste analogie.

2. Ctrl B
Funkcja wytłuszczenia/pogrubienia, czyli wyróżnienia w obrębie większej całości. Funkcja koniecznie potrzebna w epoce natłoku informacji, atakujących nas ze wszystkich stron i absorbujących naszą uwagę. Oczekujemy możliwości podkreślenia treści w morzu znaków, komunikatów i treści. Chcemy pokazać to, co nas uderza i odnaleźć w lawinie przekazów coś wyjątkowego, własnego, unikalnego. Pracując i tworząc, myślimy o tym, co jest warte wyróżnienia i szczególnego podkreślenia, a w głowie  pojawiają się gotowe strategie i schematy, oparte na wiodącym motywie, kształcie, kolorze, słowie.

3. Ctrl X
Wyciąć, czyli uszczuplić, odjąć, nadać przejrzystości i ascetyzmu. Jakże ważna i potrzebna funkcja, wobec faktu, że tak wiele przekazów jest przeładowanych, nadmiernie ozdobnych, dosłownych i przesadnych. Wycinanie – kolejna aktywność, którą pobudza komputerowa mentalność. Zapewniono nam łatwość manipulowania elementami przekazu, wymiany, sklejania, tworzenia kompilacji. Korzystamy również z możliwości przemawiania ciszą i tej dosadności, którą daje jedynie  oszczędność.

artykul

Czytaj więcej